Kiedy należy zatrudnić zawodowego korektora językowego?


Język pisany jest jednym z najważniejszych środków przekazywania wiadomości i nic nie wróży jakiejkolwiek rewolucji w najbliższym stuleciu. Dzięki wynalazkowi pisma komunikujemy się z najbliższymi i kolegami na komunikatorach, przygotowujemy listy rzeczy do spakowania, zachowujemy informacje z lekcji, wypełniamy formularze, co umożliwia efektywne działanie w życiu.

Częstokroć nienaganność tekstu, ortograficzna lub co do stylistyki, nie ma istotnego wpływu na poziom jego skuteczności, ale niekiedy jest przeciwnie. Zwłaszcza ma to zastosowanie w sytuacji sporządzania listów motywacyjnych i curriculum vitae albo podań, a więc tekstów wysyłanych do osób nam nieznanych i reprezentujących instytucje, od których chcielibyśmy coś dostać. Byki w takowym tekście potrafią działać ujemnie na odczucia osoby decyzyjnej i rozwój całej kwestii, której dotyczy słabo przygotowany list. Dlatego trzeba sporządzać te teksty w stosownych edytorach tekstów, które pozwolą nam wystrzec się przynajmniej częściowo błędów, i dać je komuś zaufanemu do przejrzenia.

Ale co w sytuacji tekstu o znacznie pokaźniejszej objętości, który bywa pisany z zamysłem ewentualnego opublikowania? Wtedy konieczne staje się korzystanie z wsparcia zawodowego korektora, który za stosowną zapłatę wyręczy nas w czasochłonnym prześwietlaniu akapitów w celu odnalezienia literówek, i zagwarantuje, że nasza praca nie przyniesie nam ujmy przed możliwymi odbiorcami.

Ogółem, dbałość w temacie warstwy językowej tekstu winna być uzależniona od jego celu i długości. Im ważniejszy i dłuższy jest tekst, tym trafniejszym pomysłem staje się korzystanie z usług dobrego korektora.