Jak zorganizować dzień z małym dzieckiem


Narodziny małego dziecka zwykle powoduje istotne zmiany w życiu jego rodziców. Dowolne dotąd spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do restauracji, spotkania ze znajomymi czy wieczorne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Minie sporo czasu nim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz zastanawiać się, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Powszechnie znana mądrość głosi: śpij, gdy niemowlę śpi. Wiele kobiet z przekąsem dodaje do niej: gotuj kiedy niemowlę gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie warto jednak wyśmiewać tego powiedzenia. W pierwszych dniach po pojawieniu się dziecka to właśnie maluch powinien być najważniejszy. Postaraj się poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie martw się niezmytymi naczyniami w zlewie czy nieumytą podłogą w przedpokoju. Wszelkie codzienne porządki mogą zaczekać. Niemowlę jest teraz najważniejsze.
Przygotuj się na to, że dziecko będzie pragnął spędzać prawie cały dzień z mamą. Powinnaś zapewnić mu poczucie bliskości. Nie zdziw się, gdy niemowlak będzie często domagał się piersi. W pierwszych dniach na świecie noworodek nie ma jeszcze regularnych przerw między kolejnymi posiłkami. Może więc okazać się, że jednego razu odstęp wyniesie kilka godzin, a później maleństwo będzie wołało jeść co pół godziny.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Podstawową zasadą, która powinna kierować życiem świeżo upieczonej mamy jest brak planu dnia. Przy nieregularnym trybie życia malucha każdy plan może okazać się nie do spełnienia. Jeśli weźmiesz na siebie za dużo obowiązków, łatwo możesz zirytować się, gdy nie uda ci się ich zrealizować. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w trakcie drzemki dziecka. W tej sytuacji ucieszysz się z wykonanego zadania, zamiast niepotrzebnie się irytować.

Nie martw się, kiedy na początku dbanie o maleństwo będzie dla ciebie za trudne. Wiedza przychodzi z czasem.